В следващите няколко реда ще разберем от къде идва кашуто, защо го наричаме така, какви за ползите от ежедневната му консумация и една лесна рецепта
То е известно още като индийски фъстък и индийско кашу. Родината му е Бразилия. На езика на местните, живеещи в тези територии, кашу (acaju) означава “жълт плод”. През XVI век е открито от европейците и оттогава се е разпространило по целия свят. Отглежда се в 32 страни с топъл и влажен климат. През последните години Кот д’Ивоар е и вoдeщ cвeтoвeн пpoизвoдитeл нa ĸaшy.
Расте на вечнозелено дърво от семейство Смрадликови, с височина от 6 до 14 метра. Плодоносният живот на дървото е до 45 години, като за една година може да роди до 300 плода, които се наричат кашу-ябълка.
Реално кашуто е костилката, която се развива върху жълта или червена ябълка, разположено в тъмна, мъхеста обвивка. В Индия всяка година се събират около 25 хиляди тона такива “ябълки”.
Кашуто се продава само в обелена форма, тъй като под черупката има токсично масло, което причинява изгаряния. За целта се подлага на специална термична обработка, преди самото почистване.
Кашуто е богато на магнезий и фосфор, съдържа още цинк, селен, мед и желязо. Източник е на протеини, смилаеми въглехидрати, фибри и витамини В1, В2, В6, B9.
Подобрява нивата на кръвното налягане и намалява лошия холестерол, насърчава загубата на тегло, подобрява мозъчната функция, намалява интензивността и продължителността на главоболието, укрепва мускулите и здравето на зъбите и венците.
Ето една лесна, здравословна и вкусна рецепта за бонбони с кашу:
Необходими са:
100 г кашу
100 г фурми
1 чаена лъжичка сусамов тахан
1 чаена лъжичка мед
1 чаена лъжичка кокосово масло
Изсипвате всички съставки в блендер и разбивате добре. От сместа правите топчета и ги овалвате в кокосови стърготини по желание или смлени орехи.
Добър апетит!